Sada japonských ručne vyrábaných dlát TOUKICHIRO OIRE s HSS čepeľou - 5 kusov

Kód: 4956
€751,78 €626,48 bez DPH
Momentálne nedostupné
Možnosti doručenia

Sada ručne robených japonských kovaných dlát TOUKICHIRO OIRE typu Tatakinomi (叩き鑿). Laminovaná dvojvrstvová čepeľ s vysokou tvrdosťou. Telo vytvorené metódou kováčskeho zvárania. Určené na bežné stolárske použitie. HSS čepeľ - tvrdosť až 67 Rc. Vyrobené v Japonsku.

 

Detailné informácie

Podrobný popis

Čepele tradičných japonských dlát Nomi (鑿) sú vyrobené laminovaním z dvojvrstvovej ocele. Samotné telo je úmyselne vyrobené z mäkšieho materiálu, ktorý tlmí nárazy pri údere paličkou a znižuje šancu na poškodenie nástroja. Ostrie je však vytvorené z extrémne tvrdej karbónovej ocele, z ktorej sa pri výrobe stane vrstva s tvrdosťou 62 Rc u klasických Nomi dlát, až do tvrdosti 67 Rc u japonských dlát s HSS čepeľou, pričom klasické európske dláta dosahujú iba 58 až 60 Rc. Ručne vyrábané dláta Nomi sú vytvorené metódou kováčskeho zvárania, ktorá sa používala celosvetovo pred nástupom lacnej mäsovo vyrábanej ocele. Bohužiaľ táto kedysi vynikajúca technika sa vo výrobe dlát mimo Japonska dnes už prakticky nepoužíva.

made_in_japan_sk

Väčšina unikátnych japonských súprav v našej ponuke je vytvorená iba v jednom exemplári alebo vo veľmi malej sérii a po vypredaní produkt odoberáme z ponuky. Tieto sady importujeme z Japonska priamo od lokálnych remeselníkov, venujúcich sa ručnej výrobe po niekoľko generácií. Na produktoch sa môžu nachádzať drobné nedokonalosti a niektoré kusy náradia môžu byť desiatky rokov staré, čo ale absolútne neohrozí ich funkciu, kvalitu či pevnosť – práve naopak, oceľ starnutím získava lepšie vlastnosti. Jedná sa o špičkové pracovné nástroje, ale zároveň aj skvelú dlhodobú investíciu.

Podobne ako v Európe záujem o tradičnú ručnú remeselnú výrobu v Japonsku dlhodobo upadá a majstrov vyrábajúcich tradičné náradie bohužiaľ rýchlo ubúda. Priemerný vek drobných výrobcov týchto premiových kúskov sa pohybuje okolo 70 rokov a výrobná kapacita sa každoročne znižuje aj napriek tomu, že dopyt je obrovský.

Vlastnosti dláta Nomi

✅ Tradičné japonské dláta Nomi
✅ Ručne robený produkt japonských majstrov
✅ Na bežné stolárske použitie
✅ HSS čepeľ s tvrdosťou až 67 Rc
✅ Vybraný profil ostria = menšie trenie
✅ Ostrie pod uhlom = vyššia pracovná hĺbka
✅ Rukoväť z červeného dubu
✅ Drevená krabica súčasťou balenia
✅ Vyrobené v Japonsku

Ostrie je do rukoväte zasadené v miernom uhle, čo umožní dosiahnutie vyššej pracovnej hĺbky. Vybraný profil ostria zmenší plochu, ktorou sa dláto dotýka spracovaného dreva a znižuje trenie materiálu. Zároveň sa tým dláto ľahšie brúsi a po opätovnom brúsení si čepeľ udržuje rovný tvar. Brúsenie týchto dlát je odporúčané pomocou mokrých japonských brúsnych kameňov, čím Vás nástroj odmení vynikajúcou ostrosťou a odolnosťou ostria po dlhú dobu.

Dodatočné parametre

Kategória: Sady stolárskych dlát
Vyrobené v: Japonsko
Počet v balení: 5
Skladom: 1 krabica

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: